0

Çoğu kişinin sadece görüntüsüne, çözünürlüğüne, markasına ve modeline baktığı Led tvlerimiz; Anakart, ticon ve ekrandan yani panelden oluşuyorlar. Herhangi bir arıza durumunda genellikle problem yapan kart besleme kartı oluyor. Bunun başlıca sebebide çevredeki voltaj yüksekliğinden veya dalgalanmalarından dolayı kaynaklanıyor. Led tvnizde sanki hiç açık değilmiş gibi ışık yanmıyorsa ve fişe takılı değilmiş gibi gözüküyorsa problemin besleme kartından kaynaklandığını anlayabilirsiniz.

Bu durum haricinde cihazınızın Stanby ışığı yanıyor ama cihazınız kumanda üzerinden yapacağınız işlemerde hiçbir tepki vermiyorsa, örneğin açmak istediğinizde açılmıyor ise mainbord yani diğer bir adıyla anakart arızası olması muhtemeldir. Bu problem besleme kartından dolayıda kaynaklanıyor olabilir fakat daha çok karşılaşılan ve daha muhtemel sorun anakart arızasıdır.

Cihazında az önce bahsettiğimiz durum gibi çalışmama, açılmama gibi durumlar değilde, görüntüde gidip gelme problemi yaşıyorsanız bu da farklı bir parçadan kaynaklıdır. Lcd Tvniz elektriği alıyor ve çalışıyor ama anlık görüntü kaybı yaşıyorsanız arıza, inverter yani diğer bir adıyla aydınlatma görevini üstlenen kart arızasından dolayı olabilir. Bu tip durumlarda kullanıcının kendi çabasıyla sorunu çözmesinde imkan olmadığı bizlere ulaşabilirsiniz. Çok uzun sürecek bir tamir aşaması olmadığı için 1-2 gün içinde arızayı giderip size sorunsuz bir şekilde teslim edebiliriz.

 

Led tvler LCD'lerden biraz farklı bir sistemde çalışıyor. Yukarıda bahsettiğimiz inverter arızaları Led tvlerde görülmemekte. Bunun sebebi Led tvlerin anakart, ticon ve ekrandan oluşmasıdır. Led tvlerde aydınlatma için inverter parçası kullanılmaz. Tabi bu Led tvler arızalar çıkarmıyor demek değil, besleme arızaları bu cihazlarda da görülür fakat kaynağı Lcd televizyonlardan farklıdır.

LED tv arızalarında ekran yani panel kırılması hariç tüm işlemler tamir edilerek yapılabilir. Yalnızca panel kırılmasında çözüm panelin değişmesidir.


Keyword: Led tv arızaları

Teknik Destek - İletişim
+90 (232) 469 00 79
+90 (506) 640 88 58
info@egelcd.com
Adres : Adres : 5747/4 SOKAK NO:7 MERİÇ MH. MTK SİTESİ BORNOVA -İZMİR