0

Tüm Lcd ve Led Tvlerde sıklıkla yaşanan bir problem olan ses var görüntü yok arızasının bir kaç çeşidi vardır. Bunlar Televizyondan sesin gelip görüntünün olmaması, ekranın karanlık bir şekilde olması, Tv ekranının kararması gibi durumlardır.

Bazı belli markalarda daha çok ve sıklıkla karşılaşılan bu durumun birçok sebepten veya birçok kullanıcı hatasından dolayı olabilir. Bazen üretim bazen ise kullanıcı hatalarından kaynaklanan bu arıza olayı, çoğunlukla lcd ve led tv arızası olarak görülür.

 

Tv Ses Var Görüntü Yok Arıza Nedeni

Televizyonlarımızın zaman içinde kullanıma bağlı olarak deforme olan veya bozulan parçaları bu sorunun kaynaklanmasında temel sebep olarak gösterilmektedir. Ana kart ve diğer bir çok parça arızası bazı LCD tv markalarında çok sık görülen bir problemdir. Ana kart arızası, cihazınızın görüntüsünün tamamen gitmesinin yanı sıra görüntü kalitesinde bariz belli olan bir düşüş yaşatmaktadır. Eğer bu duruma müdahale edilmez ise sesin gitmesine bile yol açabilir ve tabi arızalar çoğaldıkça masraflarınızda artacaktır.

Televizyonlarda, tv ses var görüntü yok arızasının en çok karşılaşılan bir diğer sebebide Lcd televizyonları arka kısmında bulunan aydınlatma ünitesinde aksaklık veya bozulma durumudur. Aydınlatma sistemi yani bir diğer deyişle Led bar ünitesinin sorun çıkarması, televizyonunuzun görüntü vermemesine yol açabilir. Bilinen bir diğer şey ise söz konusu arızanın sebeplerinin başında led bozulması ve yanmasının bulunduğudur.

 

Diğer faktör gibi çok sıklıkla karşılaşılmasada bazı durumlarda işlemci kartının bozulması ve yanması sonucunda da görüntü kaybının oluşabileceği bilinmektedir. Ama dediğimiz gibi bu durum çok nadir ve istisnai durumlarda görülür. Fakat nadirde olsa görüldüğünde, televizyonun görüntüsünün kaybolmasına ve ekranın hiçbir komuta karşılık vermemesine sebep olur. İşlemci kartının bozulması, ürünün sinyal sisteminede zarar verme ihtimalini arttırır ve bu olay gerçekleşire ses var olup görüntü alınması imkansız olur.

 

Bu Sorun Nasıl Çözülür ?

 

Tv'lerde ses var görüntü yok arızası ile karşılaşmamak için kesinlikle akım koruma prizi kullanmalıyız. Bu yol bizi bu arızadan yüksek oranda koruyacaktır. Bir diğer korunma yöntemi ise televizyonlarımızın bakımlarını belirli aralıklarda sürekli olarak yaptırmalıyız. Bu bakımları periyoduk şekilde yaptırmak bu arızalarla karşılaşmamanızı ve cihazınızın ömrünü uzatmanızı kolaylaştıracak.

Eğer bu arızayla halihazırda karşılaştıysanız kendi başınıza çözmenizin bir yolu yok. Bu arızanın çözümü için bizimle iletişime geçebilirsiniz, size kısa sürede en iyi şekilde desteğimizi sağlayabiliriz.


Teknik Destek - İletişim
0 (232)-469-00-79
0 (506)-640-88-58
info@egelcd.com
Adres : 1145/5 Sk. No:1 Kat:2 Yenişehir / İZMİR
Keyword: Televizyonunuzda ses var görüntü yok