0

Bizlere gelen televizyonlarda gördüğümüz kadarıyla tvlerin arızalanma sebepleri her durum için farklılık gösterebilir. Bu arızalardan bazılarının sebepleri ile birlikte aşağıda sizler için açıkladık.

 

1) Her elektronik cihazda olduğu gibi Lcd ve led televizyonlarda çalıştığı müddetçe çok ısınır. Bu sebepten yeni geliştirilen modellerde ısınma durumu oldukça aza indirilmeye çalışılır çünkü ısınan elektronik cihazın arızalanma riski çok yüksektir. Lcd ve Led Tvlerinizin zaten çalştığından dolayı kendi ısısı olacağından ötürü mümkün olduğunca sıcak ortamlarda kullanmamak gerekir. Tvlerinizi direkt olarak güneş alan yerlerde, mutfakta ocağın kenarında, sobanın yakınında, kalorifer peteklerinin yakınında gibi ısı üreten veya ısınmaya sebep olacak bölgelerde çalıştırmamak arızanın önüne geçmek için ilk olarak yapmanız gerekendir.

Sadece bu saydıklarımız gibi sıcak bölgelerde değil, Televizyonlarınızı üst ve arka duvara çok yakın yerlerde de çalıştırılması hava sürkilasyonunu sağlayamayacağından bu bölgeler de Tv panel arızası riski taşır.

 

2) Şebeke ceryanı dalgalanmaları birçok elektronik cihazda olduğu gibi tvlerinizde de Tv panel arızasına yol açabilir. Ceryan ile ilgili bazı anormallikler sezdiğinizde yapabileceğiniz en iyi yol televizyonlarınızın fişini çekmenizdir. Bunun başlıca kaynaklanma sebebi geceleri, hafta sonları ve tatil günleri gibi şehir şebekesinin az kullanıldığı bu sebepten ötürüde şebeke ceryanının yükselmesiyle kullandığınız elektronik cihazların voltajları anormalleşir ve sonuç olarak bir arıza ile karşılaşırsınız. Bu voltajın yükselmesinde en önemli rol oynayan olay büyük fabrika ve işyerlerinin kapalı olmasıdır.

 

3) Televizyonlarınızı kullanmadığınız zamanlarda (geceleri, evde olmadığınız günler) fişini prizden çekmeniz ani voltaj yükselmelerinde Tvnizin korunmasına ve bu durumdan etkilenmemesine yardımcı olmuş olursunuz.

 

4) Lcd ve Led Tvlerinizin panelini temizlerken fısfıs, ıslak bez ve sprey gibi ürünler kullanmanız ekrana sıktığınız fısfısın suyunun akıp panelin içindeki elektronik devrelerin içine sızmasına sebep olur. Bu da Tv panel arızalanmasının sebeplerinden bir tanesidir. Bunun önüne geçmek için Tvnizi çok az nemli bir bezle silmeniz ve ürünün Tv panelinizin kenarlarından içeri sızmasını engellemeniz yeterli olacaktır.

 

 


Keyword: Tv Panel arızası

Teknik Destek - İletişim
+90 (232) 469 00 79
+90 (506) 640 88 58
info@egelcd.com
Adres : Adres : 5747/4 SOKAK NO:7 MERİÇ MH. MTK SİTESİ BORNOVA -İZMİR