Alternate Text
HEMEN TEKLİF ALIN Tv panel ve led tamirleri Türkiye'nin her yerine kargo Yedek parça ve onarım hizmeti

Televizyon Türleri Nelerdir, Sık Karşılaşılan TV Sorunları Nelerdir?

24.10.2022

Televizyon Türleri Nelerdir, Sık Karşılaşılan TV Sorunları Nelerdir?

Yıllar içinde televizyonlar teknolojinin de gelişmesi ile birlikte farklı türlere sahip olmaya başlamıştır. Başlangıçta sadece tek bir kanal, siyah-beyaz ekran, tüplü ve bir iki tane markayla hayatına başlayan televizyonlar, günümüzde farklı markalar (Samsung, Philips, LG…) ve modellerle kullanılmaktadır. Bu farklı türlere sahip televizyonlar, farklı bütçelere ve zevklere sahip kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Bu blog yazımızda yıllar geçtikçe akıllı televizyon kavramlarına ev sahipliği yapan televizyon türlerini ve sonrasında bu televizyonlarda sık karşılaşılan sorunları anlattık.

Televizyon türleri, Plazma TV, LED TV, LCD TV, QLED TV olarak sıralanabilir.

Plazma TV

Plazmanın televizyonun iki ekranı arasında bulunan panellerdeki neon ve xenon gazlarıdır. Elektrik enerjisi ile birleşen bu gazlar plazmaya ulaşır ve televizyon ekranında görüntü meydana gelir. Plazma tvlerin en büyük avantajı yüksek görüntü kalitesine sahip olmalarıdır. Hareketli görüntüler akıcıdır ve bulanıklık yaşanmaz. Kontrast oranı gerçek ve yüksektir. Televizyonun yan açılarından bile görüntü kalitesi yüksek ve nettir. Ancak enerji tüketimi yüksektir ve belli boyutlardan küçük olan (37 inç) tv ekranlarında kullanılamaz. Ayrıca nadiren de olsa tv ekranında titreşimlerin oluşması sorunu ortaya çıkabilir.

LED TV

ile aynı üretim teknolojisine sahiptir. Sadece LED TVlerde led aydınlatma kullanılır. LED aydınlatmalar daha verimlidir, daha ince ve esnek bir tasarıma sahiptirler. LED TV kullanmanın birçok avantajı vardır örneğin uzun ömürlü, dayanıklı, tasarruf dostu, yüksek ve 3D görüntü kalitesine sahiptir. Dezavantajlarında nadiren de olsa yapısında ölü pikseller ve siyah/beyaz sorunu gösterilebilir.

LCD TVler

LCD TV, panellerinin içinde sıvı kristaller bulunan, ince ve hafif bir tv türüdür. Yapısında floresan kullanılır. DVI çıkışına sahip LCD TVler monitör olarak da kullanılabilir ve gözü yormayan, yüksek görüntü kalitesine sahip ekranları vardır. Pikselleri kullanarak tarama çizgisi oluşturur. Keskin ve net görüntüler sunar. Dezavantajları olarak yüksek enerji tüketimi söylenebilir.

QLED TV

Panel konusunda televizyonların ulaştığı son noktadır. QLED TVler LED TVlerle aynı üretim teknolojisine sahiptir sadece görüntü kalitesini artırmak için kuantum noktaları kullanır. Daha parlak ve net görüntüye sahip tv türüdür. 4K çözünürlüğe, HDR, renk parlaklığı ve doygunluğuna sahiptirler. Ancak fiyatları yüksektir ve 49 inçten küçük tvlerde kullanılmazlar.

Sık Karşılaşılan TV Sorunlarını Şöyle Sıralayabiliriz:

Ø  Televizyonun kapandıktan sonra açılmaması

Ø  Ekranda yazan “sinyal yok” yazısı

Ø  Televizyonun çalışırken kendi kendine kapanması

Ø  Led panel arızaları

Ø  TV kondansatör, anakart, besleme kartı arızaları

Ø  TV’de mavi ekran, çizgili ekran sorunu

Ø  TV logoda kalma, ışık yanıp sönmesi vb.

Biz EGE LCD olarak farklı marka (Samsung tv, Philips tv, LG tv…) ve modellere sahip televizyonlarınızda ortaya çıkan sorunları alanında profesyonel tv teknik ekibimiz tarafından tespit ediyor ve televizyonlarınızın onarım ve gerekli parça değişimlerini bütçenize uygun kaliteli çözümlerle gerçekleştiriyoruz!

İzmir’de Teknik Servis Hizmeti Verdiğimiz Bölgeler:

-İzmir Televizyon Teknik Servis

-Karabağlar TV Servis

-Balçova Televizyon Servisi

-Konak TV Servis

-Alsancak TV Servis

-Bornova LCD Servis

-Altındağ TV Servis

-Bayraklı Televizyon Servis

-Buca TV Teknik Servis

-Çiğli LCD Tv Servis

-Bostanlı LCD Televizyon Teknik Servis

-Karşıyaka Televizyon Servisi